Een inkoopingenieur tekent een tekening af voof een inzetstuk voor het transmissiehuis. Op het briefje staat "316 roestvrij staal, 30 HRC." De eerste leverancier offertes koudgetrokken bar. Het tweede schip heeft gegloeide voorraad geleverd en beweert dat de hardheid "in de specificatie" is. Beide citaten beschrijven dezelfde legering, en één ervan kan niet leveren wat de tekening vraagt. In dat gat tussen de tekening en het molencertificaat beginnen de meeste problemen met de hardheid van 316 roestvrij staal.
Hier is het korte antwoord. Gegloeid roestvrij staal 316 meet doorgaans 150 tot 190 pk , wat ongeveer wordt omgezet in 80 tot 95 HRB or 155 tot 200 HV . Dat is geen hard materiaal. Het is een corrosiebestendige austenitische kwaliteit en de hardheid ervan kan niet worden verhoogd door afschrikken of temperen. De enige twee routes naar een harder 316-onderdeel zijn koudwerk, waardoor de bulkhardheid kan worden vergroot 350 HBW (ongeveer 38 HRC) en oppervlaktebehandelingen zoals nitreren, waardoor de huid erboven kan worden gelift 1000 hoogspanning terwijl de kern onaangeroerd blijft.
Al het andere in dit artikel volgt uit deze twee feiten. Of u nu inzetstukken met schroefdraad, oliepluggen, conversiemoeren of bevestigingsmiddelen koopt, de hardheid die u ontvangt hangt af van de manier waarop het materiaal is verwerkt, en niet van een hittebehandeling op de print.
316 roestvrijstalen hardheid: wat de cijfers eigenlijk betekenen
Hardheid is een weerstandsmeting, geen materiaaleigenschap die in steen is uitgehouwen. Het registreert hoe een specifiek indringlichaam, onder een specifieke belasting, een specifiek oppervlak vervormt. Verander een van deze drie en het nummer beweegt. Dat is de reden waarom een hardheidscijfer van roestvrij staal 316 zonder schaal en testmethode vrijwel zinloos is.
Voor gegloeid austenitisch roestvast staal domineren drie schalen de commerciële praktijk:
- Brinell (HBW) — een kogel van wolfraamcarbide van 10 mm bij 3000 kgf. Standaard voor staaf, plaat en zware profielen. Typische 316-waarde: 150-190 HBW.
- Rockwell B (HRB) — een bal van 1/16 inch bij 100 kgf. Vaak voorkomend op freescertificaten voor dunne of kleine onderdelen. Typische 316-waarde: 80-95 HRB.
- Vickers (HV) — een diamantpiramide, gebruikt voor dunne folies, oppervlaktelagen en microhardheidskartering. Typische 316-waarde: 155-200 HV.
Twee praktische punten zijn de moeite waard om vast te houden. Ten eerste stellen de meeste productnormen voor 316 en 316L staven en vormen een maximaal uitgegloeide hardheid rond 215 tot 223 HBW . Dat plafond bestaat om ductiliteit en corrosieprestaties te garanderen, niet om sterkte te beloven. Ten tweede converteert austenitisch roestvrij staal tussen hardheidsschalen anders dan koolstofstaal. Een 316 onderdeel bij 95 HRB heeft niet dezelfde treksterkte als koolstofstaal bij 95 HRB. Conversietabellen die zijn gebouwd voor ferritische staalsoorten zullen u met 10 tot 15 procent misleiden als u ze blindelings toepast.
Typische hardheid per productvorm bij kamertemperatuur
- Koudgegloeide staaf: 160-190 HBW
- Warmgewalste gegloeide plaat: 150-180 HBW
- Gegloeid draad en staaf met kleine diameter: 80-90 HRB
- Naadloze buis, gegloeid: 70-85 HRB (HR15T op dunne wand)
- Koudgetrokken staaf, lichtreductie: 200-230 HBW
- Veertemperatuurdraad: 300-380 HBW
Waarom roestvrij staal 316 niet kan worden gehard door warmtebehandeling
316 roestvrij staal is austenitisch. De kristalstructuur bij kamertemperatuur is kubisch in het vlak, en dat blijft zo vanaf cryogene temperaturen tot aan het smelten. Er is geen martensitische transformatie die bij het blussen op gang kan worden gebracht, en er is geen carbideprecipitatiemechanisme dat kan worden ingezet voor bulkversterking. Warmtebehandeling verandert eenvoudigweg de hardheid van de legering niet.
Wat warmtebehandeling doet, is het tegenovergestelde. Oplossingsgloeien, doorgaans bij 1040 tot 1120 graden Celsius, gevolgd door snelle afkoeling, lost carbiden op en produceert de zachtste, meest ductiele en meest corrosiebestendige toestand die beschikbaar is. Als een leverancier u vertelt dat ze een "hittebehandeling van 316 tot 40 HRC" hebben, is deze verklaring technisch onmogelijk voor het bulkmateriaal. Er is iets anders aan de hand, en het is de moeite waard om uit te zoeken wat.
De drie mechanismen die de 316 hardheid veranderen
- Koud werk. Rollen, trekken, smeden, draadrollen en kogelstralen veroorzaken allemaal dislocaties. Austenitisch roestvrij staal hardt snel uit en behoudt het effect bij kamertemperatuur. Dit is de enige manier om de bulkhardheid te verhogen.
- Oppervlaktediffusiebehandelingen. Nitreren, carboneren en nitrocarboneren introduceren interstitiële stikstof of koolstof in de buitenlaag. De hardheid neemt sterk toe, maar alleen binnen tientallen microns van het oppervlak.
- Coaten en plateren. Hardchroom, stroomloos nikkel en thermisch spuiten zetten een ander materiaal op het oppervlak af. De substraathardheid blijft ongewijzigd.
Dit onderscheid is commercieel van belang. Een koud bewerkt 316 onderdeel en een genitreerd 316 onderdeel kunnen dezelfde oppervlaktehardheid rapporteren en zich tijdens gebruik totaal anders gedragen. Het koudbewerkte deel is door en door sterk en iets minder corrosiebestendig. Het genitreerde onderdeel heeft een harde huid over een zachte, ductiele kern, en de corrosieweerstand kan aanzienlijk worden verminderd, tenzij het proces zorgvuldig wordt gecontroleerd.
316 roestvrij hardheidsconversie: HBW, HV, HRB en HRC
De onderstaande tabel geeft geschatte conversies voor het bereik dat u daadwerkelijk zult tegenkomen bij het specificeren of inspecteren van 316 roestvrijstalen onderdelen. De treksterktekolom is slechts indicatief en weerspiegelt typisch austenitisch gedrag, geen gegarandeerde relatie. Controleer altijd of dit voldoet aan de geldende materiaalspecificaties voor uw toepassing.
| Conditie | HBW | HV | HRB | HRC | Indicatieve treksterkte |
|---|---|---|---|---|---|
| 316L, volledig gegloeid | 140-160 | 145-170 | 75-83 | — | 480-550 MPa |
| 316, volledig gegloeid (typisch) | 160-180 | 165-190 | 82-89 | — | 550-620 MPa |
| 316, gegloeide bovengrens | 190-215 | 200-225 | 90-96 | — | 620-740 MPa |
| 316, lichte koude trek | 200-230 | 210-245 | — | 14-20 | 700-830 MPa |
| 316, NACE zuur serviceplafond | ≈ 235-250 | ≈ 250-265 | — | Maximaal 22 | ≈ 860 MPa |
| 316, matig koud werk (15-20%) | 250-280 | 265-300 | — | 24-30 | 860-960 MPa |
| 316, zwaar koud werk (30% ) | 300-350 | 315-370 | — | 32-38 | 1000-1200 MPa |
| 316, veertemperatuurdraad | 350-420 | 370-450 | — | 38-44 | 1200-1500 MPa |
Drie waarschuwingen over het lezen van deze tabel. De eerste is dat de HRB- en HRC-kolommen qua ontwerp elkaar niet overlappen. Rockwell B wordt onbetrouwbaar boven ongeveer 100 HRB omdat de kogelindenter te diep zinkt, en Rockwell C wordt onbetrouwbaar onder ongeveer 20 HRC omdat de diamant te ver doordringt. Tussen deze twee punten bestaat er een conversiekloof die door de normen niet wordt gedicht. Daarom gebruikt de zure servicerij hierboven een Brinell-equivalent in plaats van een HRB-cijfer.
De tweede waarschuwing betreft de treksterktekolom. Austenitisch roestvrij staal bij een bepaalde hardheid heeft meer treksterkte dan koolstofstaal bij dezelfde hardheid, omdat de legering tijdens de trekproef zelf hard wordt. Het omzetten van 316-hardheid in sterkte met behulp van een koolstofstalen tafel zal dit onderschatten.
De derde waarschuwing gaat over de sectiegrootte. Een draad met een diameter van 3 mm en een staaf met een diameter van 60 mm reageren niet op dezelfde testmethode, en dat is ook niet nodig. De hardheid op dunne delen moet worden gemeten met een oppervlakkige Rockwell-schaal of worden omgezet in Vickers, en niet worden gedwongen tot een Brinell-waarde die de geometrie niet kan ondersteunen.
Hoe koud werk de hardheid van roestvrij staal 316 verandert
Koud werken is de belangrijkste commerciële hefboom voor 316-hardheid. Een metaalvervormingsbewerking waarbij de naald op koolstofarm staal nauwelijks beweegt, kan de vloeigrens van austenitisch roestvast staal verdubbelen, omdat de legering ongeveer vier tot zes keer zo hard uithardt. Het begrijpen van die curve is het verschil tussen het specificeren van een onderdeel dat de montage overleeft en een onderdeel dat in de eerste maand barst.
De relatie is niet lineair. Kleine reducties in de eerste 10 procent van de vervorming zorgen voor grote hardheidswinsten, omdat de uitgegloeide structuur voldoende ruimte heeft om dislocaties te accumuleren. Boven een reductie van ongeveer 25 procent wordt de curve vlakker en met elk extra procentpunt wordt minder hardheid verkregen, terwijl er meer ductiliteit wordt verbruikt. Er is ook sprake van een richtingseffect: koudgetrokken staaf is harder langs de trekas dan dwars, en een hardheidsonderzoek rond de omtrek van een getrokken staaf kan een spreiding van 10 tot 20 HBW laten zien.
De balken erboven comprimeren een breed operatievenster in zes representatieve punten. Van links naar rechts beschrijven de eerste twee balken materiaal dat de molen in de zachtste, meest corrosiebestendige staat verlaat en dat is wat de meeste kopers van draadinzetstukken en bevestigingsmiddelen standaard ontvangen. Als we naar de derde staaf gaan, verhoogt een lichte koude trek van ongeveer 10 procent de hardheid met ongeveer 30 HBW, wat vaak genoeg is om de kwaliteit van de machinaal bewerkte draad te verbeteren zonder de ductiliteit materieel te schaden.
De vierde en vijfde balk tonen het midden van het koudwerkbereik, waar de bevestigingsmiddelen voor de auto- en ruimtevaartsector zich doorgaans bevinden. Bij een reductie van 15 procent stijgt de hardheid tot ongeveer 230 HBW en de vloeigrens boven de 700 MPa, terwijl de rek boven de 25 procent blijft. Bij een reductie van 30 procent nadert de hardheid 260 HBW, de vloeigrens overschrijdt 800 MPa en de rek begint af te nemen richting 15 procent.
De laatste balk vertegenwoordigt verende draad, waarbij reducties van 50 procent of meer de hardheid boven 350 HBW duwen. Materiaal op dit niveau is werkelijk sterk, maar ligt ook dicht bij de grens van wat austenitisch roestvast staal kan verdragen. De eisen aan de buigradius worden strenger, de gevoeligheid voor spanningscorrosie neemt toe en elke secundaire las- of hardsoldeerbewerking zal plaatselijk de hardheid vernietigen die zo zorgvuldig is geproduceerd.
Er volgen drie praktische implicaties. Ten eerste is koudbewerkt 316 niet één enkel materiaal; het is een familie van omstandigheden, en een inkooporder waarop alleen "316 roestvrij" staat, levert normaal gesproken de gegloeide versie op. Ten tweede zijn hardheidsgradiënten binnen een koudgevormd onderdeel reëel. Een gewalste draad op een koudgetrokken inzetstuk kan 20 tot 30 HBW harder zijn dan de schacht eronder, wat meestal gunstig is maar de inspectie bemoeilijkt. Ten derde zal elke daaropvolgende thermische bewerking boven ongeveer 400 graden Celsius de dislocatiestructuur ontspannen en de hardheid verminderen. Daarom moeten lassen, hardsolderen of uitharden bij hoge temperaturen rond de hardheidseis worden gepland, en niet erna.
316 versus 316L hardheid: hoeveel zachter is de koolstofarme kwaliteit?
Het verschil tussen 316 en 316L komt neer op koolstof. Standaard 316 staat maximaal 0,08 procent koolstof toe; 316L sluit het af op 0,03 procent. Dat is een kleine verandering in de chemie met een meetbaar effect op de hardheid, sterkte en lasbaarheid.
In uitgegloeide toestand loopt 316L ruwweg 10 tot 15 HBW zachter dan 316. Waar 316 landt op 160-180 pk, landt 316L doorgaans op 140-160 pk. De opening is zo klein dat veel tekeningen de twee als uitwisselbaar beschouwen, en groot genoeg om er toe te doen als een hardheidsvenster krap is.
Bij koud werk wordt de opening kleiner, maar niet meer gesloten. Een lager koolstofgehalte betekent iets minder versterking van de vaste oplossing en een iets lagere hardingssnelheid, dus 316L bereikt een bepaalde hardheid met een iets grotere reductie. In de praktijk ligt het verschil bij 20 procent koudwerk in de orde van 5 tot 10 HBW.
Waar de keuze er echt toe doet
| Overweging | 316 | 316L |
|---|---|---|
| Gegloeide hardheid | 160-180 HBW | 140-160 HBW |
| Koudbewerkt hardheidsplafond | Iets hoger | Iets lager |
| Risico op sensibilisering van de las | Hoger | Veel lager |
| Corrosieprestaties na het lassen | Vereist stabilisatie of koolstofarme vulstof | Over het algemeen aanvaardbaar als gelast |
| Bewerkbaarheid | Marge beter | Marginaal gomachtiger |
| Typisch gebruik | Bevestigingsmiddelen, veren, koudgevormde onderdelen | Lasassemblages, procesapparatuur |
De praktische regel: kies 316 als je maximale hardheid nodig hebt bij koud werk en het onderdeel niet wil lassen. Kies 316L als het onderdeel moet worden gelast, als er bij hoge temperaturen chloriden vrijkomen of als hardheid een secundaire zorg is achter corrosieweerstand. Als een tekening 316 vereist, maar het onderdeel tijdens de montage wordt gelast, is dat een specificatieconflict dat de moeite waard is om vóór de productie op te lossen, en niet na een storing.
Oppervlakteharding van roestvrij staal 316: nitreren, carboneren en coatings
Wanneer de bulkhardheid wordt beperkt door de metallurgie van de legering, is de resterende optie om alleen het oppervlak te verharden. Verschillende processen doen dit, en elk heeft een duidelijke wisselwerking op het gebied van corrosieprestaties, maatverandering en laagdiepte.
- Conventioneel gas- of plasmanitreren. Uitgevoerd bij 500 tot 580 graden Celsius. Produceert een oppervlaktehardheid in het bereik van 1000 tot 1700 HV, maar chroomnitride-precipitatie verwijdert chroom uit de matrix en kan de corrosieweerstand ernstig verminderen. De laagdiepte bedraagt doorgaans 20 tot 100 micron.
- Nitreren bij lage temperatuur (S-fase). Uitgevoerd onder 450 graden Celsius. Stikstof blijft in de interstitiële vaste oplossing in plaats van nitriden te vormen, waardoor de corrosieweerstand grotendeels behouden blijft. Oppervlaktehardheid van 1000 tot 1200 HV is haalbaar, met een laagdiepte van 10 tot 30 micron.
- Carbureren bij lage temperatuur. Hetzelfde principe met koolstof in plaats van stikstof. Oppervlaktehardheid rond 700 tot 900 HV met uitstekend behoud van corrosieweerstand, maar langere cyclustijden.
- Hardverchromen. Zet een laag van 700 tot 1000 HV af, doorgaans 10 tot 50 micron dik. Goede slijtvastheid, maar beperkt corrosievoordeel en een bekende milieubelasting.
- Stroomloos nikkel. Ongeveer 500 tot 600 HV zoals afgezet, oplopend tot 900 HV na bakken. Uniforme dekking op complexe geometrieën, maar de laag kan bij hoge puntbelastingen afbrokkelen.
De dimensionale gevolgen verdienen aandacht. Een genitreerde laag laat het onderdeel een paar micron groeien en een geplateerde laag met 5 tot 50 micron per zijde, afhankelijk van de dikte. Op een draadinzetstuk met een gecontroleerde steekdiametertolerantie kan die groei het onderdeel uit de acceptatieband duwen. Oppervlakgeharde wisselplaten moeten vóór de behandeling worden gedimensioneerd met de ingebouwde groeitoeslag, en het galvaniserings- of diffusieproces moet naast de draadtolerantie worden gespecificeerd.
Voor schroefdraadverbindingen is oppervlakteharding zelden het juiste eerste antwoord. Het verandert de wrijvingscoëfficiënt, waardoor de relatie tussen koppel en spanning verandert, waardoor de voorspanning in de verbinding verandert. Een zachter maar dimensionaal consistent 316 wisselplaat presteert vaak beter dan een hard gecoat exemplaar, simpelweg omdat het assemblagekoppel zich voorspelbaar gedraagt.
316 roestvrije hardheid in inzetstukken en bevestigingsmiddelen met schroefdraad
Wisselplaten met schroefdraad zijn een voorbeeld van waarom hardheid belangrijker is dan het oppervlaktegetal doet vermoeden. Een wisselplaat moet drie taken tegelijk uitvoeren: een bout op de nominale voorspanning houden, herhaalde montagecycli overleven en bestand zijn tegen vreten tegen een bijpassende roestvrijstalen schroef. Hardheid beïnvloedt alle drie, en wel op manieren die niet altijd intuïtief zijn.
Neem een standaard roestvrijstalen inzetstuk met schroefdraad in 316. Gegloeid op 160-180 HBW, is het zacht genoeg om lichtjes te vervormen bij de eerste keer aandraaien, waardoor het zich aanpast aan de moederdraad, maar ook betekent dat de inzetdraad het grootste deel van elk overmatig koppel op zich neemt. Hetzelfde inzetstuk in koudvervormd 316 bij 250-280 HBW is beter bestand tegen vervorming, maar is gevoeliger voor vreten omdat de hogere hardheid het vermogen van het materiaal om contact met microschaal oneffenheden op te vangen vermindert.
Zelftappende inzetstukken zorgen voor nog meer plooien. Deze onderdelen snijden of vormen hun eigen draad in het moedermateriaal, dus het inzetstuk moet harder zijn dan de host. In aluminium en magnesium, waar de hardheid van de gastheer vaak lager is dan 100 HBW, heeft een gegloeid 316 inzetstuk bij 170 HBW voldoende marge. Bij gietijzeren of zachtstalen hosts wordt de marge smaller en heeft de wisselplaat koud werk of een hardere legering nodig om netjes te kunnen snijden. Dit is een van de redenen waarom zelftappende inzetstukken van koolstofstaal gebruikelijk blijven in ferro-gastheren: niet omdat ze goedkoper zijn, maar omdat de hardheidsrelatie werkt.
Draadinzetstukken gedragen zich weer anders. Omdat ze uit gewalst draad tot een diamantdoorsnede worden gevormd, is het koude werk dat tijdens het draadtrekken en vormen wordt uitgeoefend aanzienlijk. Een typisch draadinzetstuk van 316 heeft een spanning van 300 tot 400 HV, merkbaar harder dan een uitgegloeid massief inzetstuk van dezelfde legering. Die hardheid zorgt ervoor dat de verankeringspunten van het inzetstuk kunnen bijten en dat de spoel bestand is tegen uittrekken onder belasting.
Voor oliepluggen en conversiemoeren verschuift de prioriteit van de hardheid naar de duurzaamheid van de schroefdraad bij herhaalde verwijdering. Als een aftapplug bij elk onderhoudsinterval wordt verwijderd en opnieuw wordt gemonteerd, kunnen er tijdens de levensduur van een voertuig honderden montagecycli ontstaan. Koud bewerkte 316 bij 220-260 HBW handgrepen die het aantal cycli tellen zonder zichtbare draadvervorming. Volledig uitgegloeid materiaal bij 160 HBW zal binnen honderd cycli afvlakking vertonen bij de eerste paar draden.
Passende wisselplaathardheid voor het hostmateriaal
| Gastmateriaal | Typische gastheerhardheid | Aanbevolen wisselplaathardheid | Reden |
|---|---|---|---|
| Aluminiumlegering | 60-110 HBW | 160-250 pk | Het inzetstuk moet schroefdraad vormen zonder te vervormen |
| Magnesiumlegering | 50-80 HBW | 150-220 pk | Zeer zachte gastheer; vermijd te harde inzetstukken die barsten |
| Zacht staal | 120-160 pk | 250-350 pk | Gastheer kan snijkrachten weerstaan |
| Gietijzer | 170-230 pk | 280-380 pk | Broze gastheer; inzetstuk moet zuiver snijden |
| Roestvrij gastheer | 150-200 pk | 250-350 pk | Het risico op vreten domineert; denk aan ongelijke cijfers |
| Polymeer composiet | Onder de 30 HBW | 150-250 pk | De belasting wordt verspreid via de inzetflens, niet via de schroefdraad |
Let op de roestvrij-op-roestvrij rij. Wanneer zowel het inzetstuk als het bijpassende bevestigingsmiddel austenitisch roestvast zijn met een vergelijkbare hardheid, worden koudlassen en vreten de dominante faalwijze, en het antwoord is meestal niet om het harder te maken, maar om de wrijvingsomstandigheden te veranderen - een molybdeendisulfide-smeermiddel, een andere oppervlakteafwerking, of een combinatie van een ongelijksoortige legering, zoals een 316 inzetstuk met een 303 of A2 roestvrijstalen schroef.
Normen die 316 roestvrije hardheidslimieten stellen
Hardheidslimieten voor 316 komen zelden van de legering zelf. Ze komen uit de productstandaard, de toepassingsstandaard of de technische tekening van de klant. Weten welk document van toepassing is, is de eerste stap in elk geschil over hardheid.
| Standaard | Reikwijdte | Hardheidseis | Praktisch effect |
|---|---|---|---|
| ASTM A276 / A479 | Roestvrij staaf en vormen | Gegloeid, 223 HBW max (316) | Garandeert taaiheid; maakt koud afgewerkt product onder het plafond mogelijk |
| ASTM A193 B8M | Bout op hoge temperatuur | Klasse 1 gegloeid; Klasse 2 koudvervormd tot gespecificeerde sterkte | Klasse 2-onderdelen zijn aanzienlijk harder en sterker |
| ASTM A320 B8M | Bouten bij lage temperaturen | Impact-getest; hardheid volgt verwerkingsklasse | Koudbewerkte soorten hebben impactverificatie nodig |
| EN 10088-3 | RVS halffabrikaten | 1.4401/1.4404 zachte staat, 215 HBW max | Europees equivalent van het ASTM-plafond |
| ISO 15156 / NACE MR0175 | Zure olie- en gasdienst | 22 HRC max (≈ 250 HBW) voor austenitisch roestvast staal | Caps koudwerk; sluit zwaar koudgetrokken aandelen uit |
| ASTM A967 / A380 | Passiveren en reinigen | Geen hardheidseis | Het proces kan de metingen van de oppervlaktehardheid enigszins beïnvloeden |
De NACE-limiet verdient bijzondere aandacht, omdat dit de beperking is die het vaakst over het hoofd wordt gezien. Bij zuur gebruik neemt de gevoeligheid voor spanningsscheuren door sulfide toe met de hardheid, en het plafond van 22 HRC is een harde grens. Een koudgetrokken 316 bar bij 280 HBW kan aan alle mechanische vereisten op de tekening voldoen en toch regelrecht worden afgekeurd omdat deze de zure servicelimiet overschrijdt. Als uw toepassing in aanraking komt met olie en gas, controleer dan eerst de hardheid voordat u de sterkte controleert.
Betekent een hogere hardheid een betere slijtvastheid en weerstand tegen vreten?
Niet betrouwbaar, en dit is waar veel goedbedoelde materiaalkeuze misgaat. Hardheid hangt voor veel materialen samen met slijtvastheid, maar austenitisch roestvast staal is een speciaal geval, en met name vreten volgt niet de hardheidscurve.
Invreten is adhesieve slijtage. Onder belasting worden oneffenheden op twee pasvlakken koud aan elkaar gelast, waarna ze uit elkaar scheuren, waardoor materiaal wordt overgedragen en het oppervlak ruw wordt. Het proces versnelt omdat het gescheurde oppervlak vers, oxidevrij metaal blootlegt. Austenitisch roestvast staal is hier vooral gevoelig voor omdat de passieve chroomoxidelaag langzaam hervormt en het onderliggende metaal zeer taai is.
Het verhogen van de hardheid helpt alleen als het lijmgedrag hierdoor verandert. Twee 316-oppervlakken bij 300 HBW zullen onder hoge contactdruk nog steeds tegen elkaar botsen. Twee 316-oppervlakken bij 160 HBW zullen ook galmen. De variabelen die de uitkomst daadwerkelijk veranderen zijn:
- Hardheidsverschil. Een opening van 100 HBW tussen op elkaar aansluitende delen vermindert het risico op vreten aanzienlijk. Dit is de reden waarom geharde roestvrijstalen schroeven gecombineerd met zachtere roestvrijstalen inzetstukken beter werken dan bijpassende paren.
- Oppervlakteafwerking. Gewalste draden vreten minder dan gesneden draden bij dezelfde hardheid, omdat het gewalste oppervlak gladder is en door de bewerking gehard in de contactzone.
- Smering. Een droogfilmsmeermiddel of anti-vastloopmiddel onderbreekt het metaal-op-metaal contact dat het lijmproces op gang brengt.
- Contactdruk. Door de druk op de flank van de draad onder ongeveer 50 procent van de vloeigrens te houden, wordt het begin van de vreten dramatisch vertraagd.
- Montagesnelheid en temperatuur. De snelle montage met elektrisch gereedschap genereert plaatselijke verwarming die het lassen bevordert. Gecontroleerd koppel en langzamere uitloop helpen.
Voor schurende slijtage in plaats van adhesieve slijtage is de hardheid directer van belang, maar de relevante hardheid is vaak het tegenvlak in plaats van het 316-deel. Een 316-olieplugafdichting tegen een machinaal stalen zitting zal slijten afhankelijk van de hardheid van het staal en de toestand van het oppervlak, niet die van de plug.
Nog een waarschuwing. Het verhogen van de hardheid door koud bewerken vermindert de rek, en een verminderde rek verhoogt het risico op waterstofverbrossing en spanningscorrosie in gevoelige omgevingen. De juiste hardheid is de laagste waarde die voldoet aan de mechanische eis, niet het hoogst haalbare.
316 roestvrijstalen onderdelen specificeren en kopen: een praktische checklist
De meeste hardheidsproblemen ontstaan in de offertefase. Een tekening met de tekst "316 roestvrij" zonder voorwaarde, schaal of limiet laat de leverancier vrij om te verzenden wat de molen op voorraad had. In de volgende vergelijking in twee kolommen wordt uiteengezet wat u op technisch gebied moet beslissen en wat u op de inkooporder moet schrijven.
Technische beslissingen
| Details van de inkooporder
|
Twee details in die lijst wegen onevenredig zwaar. De eerste is het hardheidsvenster. Een eis met één waarde, zoals "180 HBW", zal door elke leverancier anders worden geïnterpreteerd, en het daaruit voortvloeiende argument kost meer dan de tolerantie zou hebben opgeleverd. De tweede is de leeslocatie. Bij een koudgevormd onderdeel kan de hardheid aan het oppervlak en de hardheid aan de kern 40 HBW of meer verschillen, dus op het certificaat moet worden vermeld waar de inkeping is gemaakt.
Als een onderdeel wordt ingekocht als eindproduct en niet als grondstof, vraag dan de fabrikant om het procestraject in duidelijke bewoordingen te beschrijven. Een leverancier die kan uitleggen hoe koudwerk wordt gecontroleerd door middel van trekken en vormen, en hoe de hardheid wordt gecontroleerd op afgewerkte onderdelen in plaats van alleen op binnenkomende staaf, is een leverancier die de vereisten begrijpt.
Hoe de hardheid van roestvrij staal 316 wordt getest
Het testen van de hardheid ziet er eenvoudig uit en het is gemakkelijk om fouten te maken. De resultaten zijn afhankelijk van de voorbereiding van het oppervlak, de dikte van de coupe, de staat van het indenter en de techniek van de operator. Een verkeerd uitgevoerde meting is erger dan helemaal geen meting.
Rockwell-testen (ASTM E18)
Snel en breed inzetbaar op productievloeren. De B-schaal gebruikt een kogel van 1/16 inch en 100 kgf, geschikt voor gegloeid 316. De C-schaal gebruikt een diamanten kegel van 150 kgf, alleen geschikt voor koudbewerkte 316 boven ongeveer 20 HRC. Oppervlakkige weegschalen zoals HR15T gebruiken lagere belastingen voor dunne secties. De kritische eis is vlakheid en dikte: het proefstuk moet minstens tien keer de penetratiediepte dik zijn, anders wordt de aflezing beïnvloed door het aambeeld.
Brinell-testen (ASTM E10)
De kogel van 10 mm bij 3000 kgf produceert een grote indruk die de lokale variatie uitgemiddeld, waardoor het de voorkeursmethode is voor gietstukken, smeedstukken en grote staven. Het nadeel is dat de indruk echt groot is (een voetafdruk met een diameter van 10 mm) en dus niet kan worden gebruikt op afgewerkte kleine onderdelen of dunne wanden.
Vickers en microhardheid (ASTM E92, E384)
Met de diamantpiramide-indenter kunnen zeer kleine onderdelen, afzonderlijke fasen en geharde lagen worden getest. Het doorkruisen van microhardheid over een genitreerde laag is de standaardmanier om de kastdiepte te verifiëren. De vereiste is een goed gepolijst oppervlak; een ruw oppervlak verstrooit de afdruk en produceert een spreiding van 10 procent of meer tussen metingen.
Veel voorkomende testfouten
- Testen op een gebogen oppervlak zonder een goed steunaambeeld, wat een lage meetwaarde oplevert.
- Testen te dicht bij een eerdere afdruk, waardoor de vervormde zone de nieuwe meting kan beïnvloeden.
- Met behulp van een conversietafel gebouwd voor koolstofstaal op austenitisch roestvast staal.
- Het aflezen van de hardheid van een onderdeel met restspanning van de bewerking, waardoor het resultaat verschuift.
- Het accepteren van de waarde van een molencertificaat zonder te bevestigen dat de testlocatie overeenkomt met de opgegeven locatie.
Vraag voor kwaliteitskritische aankopen naar het aantal metingen, hun locaties en hun spreiding, in plaats van alleen naar het gemiddelde. Een certificaat met de vermelding "175 HBW" zonder aanvullende details vertelt u heel weinig over de vraag of het onderdeel uniform is.
Veel voorkomende 316 hardheidsproblemen en hoe u deze kunt voorkomen
Dit zijn de problemen die het vaakst naar voren komen bij inkomende inspecties en veldfoutanalyses. Elk probleem heeft een oorzaak die geworteld is in de specificatie of het proces, en elk probleem heeft een preventief antwoord.
Probleem: gegloeid materiaal geleverd tegen een koudvervormde eis
De meest voorkomende hardheidsklacht. Een tekening vereist minimaal 240 HBW, de leverancier levert standaard gegloeid staafmateriaal met een HBW van 170 HBW en de onderdelen falen bij de eerste inspectie. Preventie is het specificeren van de verwerkingsconditie, niet alleen de hardheidswaarde, en het vragen naar het procestraject in de offerte.
Probleem: hardheidsgradiënten binnen één onderdeel
Koudvormen produceert een niet-uniforme spanning. Een gewalste draad kan 30 HBW harder zijn dan de schacht, en de twee uiteinden van een getrokken staaf kunnen 15 HBW verschillen. Preventie is het definiëren van de acceptatielocatie op de tekening en het toestaan van een realistische tolerantieband.
Probleem: hardheid verminderd door een stroomafwaartse thermische stap
Lassen, hardsolderen of het uitharden van een coating bij hoge temperatuur kan koud werk weggloeien dat veel moeite kostte om te produceren. Preventie bestaat uit het opeenvolgen van de handelingen zodat alle thermische stappen voorafgaan aan het uiteindelijke koudevervormen, of het selecteren van een oppervlaktebehandeling die bij lage temperatuur plaatsvindt.
Probleem: oppervlaktebehandeling schaadt de corrosieweerstand
Bij conventioneel nitreren kunnen chroomnitriden neerslaan, waardoor het onderdeel kwetsbaar wordt voor putcorrosie en intergranulaire aantasting. Preventie is het kiezen voor nitreren of carboneren bij lage temperatuur als corrosie van belang is, en dit verifiëren met een corrosietest in plaats van te veronderstellen.
Probleem: vreten ondanks hoge hardheid
Matched 316 oppervlakken met hoge hardheid nog steeds gal. Preventie is het introduceren van een hardheidsverschil, het specificeren van een smeermiddel of het veranderen van de oppervlakteafwerking in plaats van de hardheid hoger te duwen.
Probleem: hardheid boven een wettelijk plafond
Koudgetrokken 316 bij 260 HBW overschrijdt de NACE MR0175-limiet voor zure toepassingen en zal worden afgewezen, ongeacht de mechanische prestaties ervan. Preventie is het bevestigen van de applicatieomgeving voordat het verwerkingstraject wordt afgerond.
Veelgestelde vragen over 316 roestvrij hardheid
Wat is de hardheid van roestvrij staal 316 in HRC?Gegloeid roestvrij staal 316 geeft doorgaans een waarde onder de 20 HRC aan, wat onder het betrouwbare bereik van de Rockwell C-schaal ligt. Koud bewerkt 316 kan ruwweg 32 tot 38 HRC bereiken bij een reductie van 30 tot 50 procent, en verende draad kan de 40 HRC overschrijden. Als een leverancier een HRC-waarde voor gegloeid 316 rapporteert, vraag dan om een Brinell- of Rockwell B-cijfer, omdat HRC geen geldige schaal is op dat hardheidsniveau. |
Kan roestvrij staal 316 worden gehard door warmtebehandeling?Roestvast staal nr. 316 is austenitisch en ondergaat bij het afschrikken geen martensitische transformatie. Oplossingsgloeien, de standaard warmtebehandeling, produceert de zachtste en meest ductiele toestand. Elke toename van de hardheid 316 is het gevolg van koud bewerken of van een diffuse oppervlaktelaag zoals nitreren, en nooit van een cyclus van afschrikken en temperen. |
Wat is de Brinell-hardheid van 316 roestvrij staal?Gegloeid 316 meet doorgaans 150 tot 190 HBW, waarbij de meeste productnormen een bovengrens stellen rond 215 tot 223 HBW. Koudgetrokken 316 varieert van 200 tot 280 HBW, afhankelijk van de reductie, en verende draad kan 350 HBW overschrijden. Omdat Brinell een grote indenter gebruikt, is dit de voorkeursmethode voor staaf-, plaat- en zware secties in plaats van afgewerkte kleine onderdelen. |
Is roestvrij staal 316 harder dan 304?In de gegloeide toestand liggen ze heel dichtbij, meestal binnen 10 HBW, waarbij 304 in sommige heats iets harder is. Het betekenisvolle verschil treedt op bij koud werk: 304 hardt iets sneller uit dan 316, dus zwaar koudgevormd 304 zal hoger lezen. Voor corrosiebestendigheid in chlorideomgevingen is 316 de betere keuze, ongeacht de hardheid. |
Kan roestvrij staal 316 45 HRC bereiken?Niet door bulkkoudwerk. Het praktische plafond voor zwaar koudbewerkt 316 ligt rond de 38 tot 42 HRC, en bij het bereiken van dat niveau blijft er zeer weinig taaiheid over. Oppervlaktebehandelingen zoals nitreren bij lage temperaturen kunnen een huid van meer dan 1000 HV opleveren, wat overgaat in ruim 60 HRC, maar die hardheid bestaat alleen in een laag van 10 tot 30 micron diep. |
Waarom galmen 316 roestvrijstalen draden?Vreten is adhesieslijtage, en austenitisch roestvast staal is zeer gevoelig omdat het taai is en de passieve oxidelaag zich langzaam hervormt. Matched 316-oppervlakken onder hoge contactdruk koudlassen op het oneffenheidsniveau en scheuren het materiaal weg. Het verhogen van de hardheid alleen lost het probleem zelden op; een hardheidsverschil tussen op elkaar passende delen, een geschikt smeermiddel of een gladdere oppervlakteafwerking is effectiever. |
Welke hardheidslimiet is van toepassing op 316 in zure dienst?ISO 15156 en NACE MR0175 dop austenitisch roestvrij bij 22 HRC, ongeveer 250 HBW, voor zure olie- en gasdiensten. Er bestaat een grens om de gevoeligheid voor spanningsscheuren door sulfide te beheersen. Koudgetrokken voorraad kan dit plafond gemakkelijk overschrijden, dus de verwerkingsconditie moet worden gecontroleerd voordat het materiaal wordt geaccepteerd. |
Heeft 316L een andere hardheid dan 316?Ja, maar slechts in geringe mate. Het lagere koolstofgehalte in 316L, beperkt tot 0,03 procent tegenover 0,08 procent voor 316, vermindert de versterking van vaste oplossingen en de hardingssnelheid. Gegloeid 316L loopt doorgaans 10 tot 15 HBW zachter dan gegloeid 316, en de opening wordt kleiner onder koud werk. |
Waar 316-hardheid past in het ontwerp van echte componenten
Als u afstand neemt van de cijfers, is het beeld duidelijk. RVS 316 is een corrosiebestendige legering die matig sterk is en aanzienlijk sterker gemaakt kan worden door koudvervormen. Het is geen slijtagemateriaal, het reageert niet op warmtebehandeling en de hardheid ervan is eerder afhankelijk van de manier waarop het is gevormd dan van wat is gespecificeerd.
Voor verbindingscomponenten met schroefdraad – inzetstukken, conversiemoeren, oliepluggen en het gereedschap waarmee ze worden geïnstalleerd – heeft dat drie gevolgen. Ten eerste moet de hardheid van een afgewerkt onderdeel herleidbaar zijn tot een gedefinieerd verwerkingstraject, en niet afgeleid worden uit de legeringskwaliteit. Ten tweede horen hardheidsspecificaties naast draadtoleranties en oppervlakteafwerking op de tekening, omdat ze alle drie op elkaar inwerken. Ten derde, waar vreten of slijtage de echte zorg is, is het antwoord meestal een materiaalcombinatie of een smeermiddelbeslissing in plaats van een hoger hardheidsgetal.
Een fabrikant die deze onderdelen op volume produceert, ziet dagelijks de gevolgen. Draadinzetstukken die de fabriek verlaten bij een consistente 220 tot 260 HBW met gedocumenteerde leeslocaties, passeren de inkomende inspectie en worden voorspelbaar gemonteerd. Onderdelen die binnen een batch 50 HBW variëren, genereren garantieclaims die duur zijn om te traceren en de tweede keer moeilijker te voorkomen zijn.
Gerelateerde lectuur uit onze bibliotheek
Het hardheidsgedrag van 316 roestvrij staal bepaalt hoe draadinzetstukken presteren in zachte moedermaterialen, waarbij de wisselplaat zijn eigen draad moet snijden of vormen zonder te vervormen. Onze technische opmerking over hoe metalen draadinzetstukken de draadsterkte in zachte materialen verbeteren loopt door het belastingspad, de rol van de wisselplaathardheid ten opzichte van de host, en de faalmodi die verschijnen wanneer die relatie verkeerd is ingesteld.
Voor kopers die werkzaam zijn in de automobiel-, ruimtevaart- en spoorwegprogramma's is het praktisch om de verwerkingsconditie en de acceptatielocatie samen te specificeren, en om hardheidsgegevens over afgewerkte onderdelen op te vragen in plaats van alleen te vertrouwen op binnenkomende fabriekscertificaten.

